بارها واژه چارتر، از طریق گوناگون و با عناوین مختلف به گوش شما خورده است. پیشنهاداتی که شرکت های مسافربری از طریق بسته های مسافرتی و بلیط ها با قیمت ارزان و مناسب ارائه می شود، تا مسافران را به وسوسه بیاندازد. نکته اینجاست که اکثر پروازهای کشور از طریق همین شرکت های مسافربری توسط پروازهای چارتر صورت می گیرد. اما سوالی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که بلیط چارتر چیست و چرا انقدر محبوب است؟ ما چرا باید از پروازهای چارتری استفاده کنیم؟ بلیط چارتر چه فرقی با دیگر بلیط ها دارد؟ در ادامه،‌ مستر بلیط پاسخ تمام این سوالات را برای شما آماده کرده است.

بلیط چارتر چیست؟

چارتر (Charter) در لغت به معنای دربست اجاره دادن است. حالا اگر این واژه را در صنعت هواپیما و گردشگری به کار ببریم به معنی آن است که شرکت های مسافربری یا اشخاص حقیقی بخواهند تمام صندلی های هواپیما را اجاره کنند. به این شکل که آژانس های هواپیمایی همه یا تعدادی از صندلی های هواپیما را از یک ایرلاین اجاره کرده و بلیط های آن را به صورت چارتر مستقیم به مسافران عرضه می کند.

مطابق این تعاریف متوجه می شویم، آژانس های مسافرتی سعی دارند پروازهای محبوب و پرطرفدار را در بازه ها زمانی خاص چارتر کنند. بسته به این شرایط آژانس ها می توانند پروازها را در مدت زمان مشخصی اجاره کنند. برای مثال پرواز تهران استانبول از جمله پروازهایی است که در طول سال مسافران زیادی از این طریق سفر می کنند، بنابراین این عاقلانه است که شرکت های هواپیمایی اینگونه پروازها را در طی سال اجاره کنند. درست است که شرکت های هواپیمایی بلیط چارتر را ارزان می فروشند، اما آنها از فروش این بلیط های ارزان سود می برند چون آنها می توانند تا جایی که امکان دارد صندلی های هواپیما را اجاره کنند. به همین خاطر است که هر چقدر به زمان حرکت پرواز نزدیک تر می شوید قیمت این بلیط ها کاهش پیدا می کند، چون هزینه صندلی های هواپیما از قبل به خط هوایی پرداخت شده است و شرکت هواپیمایی در تلاش است که این قیمت ها را جبران کند.

از جانب دیگر، مسافران می توانند با خرید بلیط های چارتر در هزینه های سفر خود صرفه جویی کرده و تا حد امکان ارزان تر سفر کنند. اما پروازهای چارتری نسبت به پروازهای معمولی انعطاف پذیر نیستند. پروازهای سیستمی نوع دیگری از پرواز هستند که مسافران می توانند از ماه ها قبل بلیط خود را رزرو کنند. اگر هم قصد داشته باشند بلیط خود را پس بدهند با کسر مبلغ اندکی از قیمتی که پرداخته کرده اند، می توانند این کار را انجام دهند. ولی در پروازهای چارتری این امکان وجود ندارد. در بلیط چارتر امکان تغییر زمان و مکان وجود ندارد و اگر بنا به هر دلیلی مسافر از پرواز خود پشیمان شود نمی تواند بلیط خود را پس دهد و می توان گفت بلیط سوخت می شود.

برنامه‌ریزی سفر

از آنجا که پروازهای چارتری انعطاف پذیر نیستند،‌ شما باید قبل از سفر برنامه ریزی های خود را انجام دهید. اگر سفر شما کاری و ضروری باشد، خرید بلیط چارتر کمی مشکل به نظر می رسد، چرا که این گونه سفرها در زمان و تحت عوامل خاصی صورت می گیرد. اما وقتی سفر تفریحی و گردشگری باشد، مسافر می تواند با اندکی تغییر زمان و ساعت در برنامه سفر خود،‌ سود بهتری ببرد.

چون که می دانیم امکان ندارد زمان پرواز چارتر را تعیین کنیم پس بهتر است حساسیت کمتری نسبت به این موضوع داشته باشیم. در کل این موضوع را باید به یاد داشته باشیم که پروازهایی که در روزهای وسط هفته انجام می شود، قیمت پایین تری نسبت پروازهای آخر هفته دارند. به هر حال با جستجو و پیگیری کردن پروازهای چارتر و تغییر و انعطاف در برنامه های خود می توانیم با بهترین قیمت سفر کنید.

چرا قیمت بلیط چارتری تغییر می کند؟

احتمالا شما هم شاهد این قضیه بوده اید که بلیط هواپیما چارتری مثلا به سمت ارمنستان در یک ماه گذشته متفاوت از چند ماه قبل بوده است! این به دلیل آن است که نوسان قیمت ها کاملا بستگی به شرایط دارد. بر فرض مثال ممکن است مسیرهایی مثل تهران استانبول در تمام طول سال همیشه پرواز داشته باشد و این در حالی است که مقصدی مثل ارمنستان چند ماه یک بار پرواز دارد. به همین خاطر ممکن است که بعضی از پروازهای چارتر خالی بماند و برای آژانس مسافرتی گران تمام شود. این ها دلایلی هستند که ممکن است پروازهای چارتری نوسان قیمت داشته باشند.

بلیط چارتر را از کجا و چگونه بخریم؟

یکی از بهترین و محبوب ترین سایت ها برای خرید بلیط هواپیما با قیمت های چارتری، مستر بلیط است. شما با مراجعه به سامانه و اپلیکیشن مستر بلیط می توانید سریع ترین و بهترین راه برای یافتن بلیط چارتر و پروازهای ارزان را پیدا کنید. کافی است مبدأ و مقصد خود را انتخاب کنید، پس از آن لیستی از ایرلاین های موجود را مشاهده خواهید کرد که می توانید با مشاهده قیمت های پروازهای چارتری یکی را انتخاب کرده و خرید خود را نهایی کنید. یکی از مزیت های مستر بلیط این است که با عضویت در آن می توانید از تخفیف های ویژه ای برخوردار شوید.

مزایای بلیط چارتر

از بهترین مزیت های بلیط چارتری قیمت آن است. حتی این امکان وجود دارد که شما بلیط هواپیما را با نصف قیمت خریداری کنید که این اتفاق در فصل های کم تردد پیش می آید. زمان های نزدیک به زمان پرواز اگر صندلی هواپیما همچنان خالی باشد، شرکت هواپیمایی بلیط چارتر خود را برای بدست آوردن هزینه های خود، با قیمت بسیار پایین تری می فروشد که این یکی دیگر از مزیت های پروازهای چارتری است. یکی از ویژگی های خوب پرواز چارتری این است که زمان دقیق پرواز مشخص است و هیچ تغییری نمی کند و تاخیرهای بعضا طولانی در آن دیده نمی شود.

البته به یاد داشته باشید که بلیط های چارتری لزوما همیشه ارزان تر از پروازهای دیگر نیستند. مثلا در ایامی مثل تعطیلات نوروز بلیط های چارتری به راحتی فروخته می شوند، اما چون تردد سفرها بالا است قیمت آنها به اندازه بلیط های معمولی بوده و حتی ممکن است گران تر باشند.

بلیط های چارتر برای افرادی مناسب است که در طول سال بسیار سفر می کنند، به همین خاطر این هم یکی دیگر از مزیت های بلیط های چارتر به شمار می رود که همیشه با قیمت مناسب در دسترس این افراد است.

درباره بلیط سیستمی

بلیط های سیستمی به گونه ای هستند که، چه از آژانس های مسافرتی چه مستقیم از خود فرودگاه هواپیما، آن را بخرید،‌ قمیت شان تفاوتی ندارد و در همه حال یکسان و ثابت است. بلیط های سیستمی نسبت به بلیط های چارتری مزیت هایی دارند. مثلا شما می توانید در صورت لغو سفرتان بلیط ها را پس بدهید، که به این عمل استرداد بلیط نیز می گویند. به این طریق که شما می توانید مبلغی که پرداخت کرده اید را با اندکی جریمه پس بگیرید.

یکی دیگر از تفاوت های بلیط سیستمی با بلیط های دیگر در قیمت آنها برای افراد بزرگسال و خردسال است. بلیط افرادی که کم سن و سال تر هستند، از بلیط افراد بزرگسال ارزان تر است و نیم بها محسوب می شود. این مزیت در بلیط های چارتری دیده نمی شود و شما باید بهای کامل بلیط کودکانتان را بپردازید.